Vanaf 1 december kan je inschrijven voor de nieuwe voorjaarscursussen! Abonneer je op de nieuwsbrief om een reminder te krijgen wanneer het zover is.

25
dagen
19
uren
19
minuten
34
seconden

SPELEN MET SPANNING: beeldoefening van Liesbet

In de kunsten hanteren we geregeld abstracte begrippen waarvan we niet zeker weten of we ze op dezelfde manier interpreteren. Het woord ‘spanning' is er zo eentje. Denk maar aan uitspraken als "ik vind het niet spannend", "er mist iets van spanning", "waar is de spanningsboog?".

Welke invullingen kan het begrip ‘spanning’ krijgen binnen jouw artistieke discipline? En hoe vertaal je die naar concrete opdrachten en experimenten binnen je lessen? Met die vraag gingen onze educatieve medewerkers aan de slag.

In deze blogpost: een beeldoefening van Liesbet rond 'rustverstoorders'.

Bij het staan, zitten en lopen, zijn onze spieren voortdurend bezig met ons overeind én in evenwicht te houden. Die ervaring zorgt ervoor dat we ook beelden voortdurend afmeten aan dat lichamelijk gevoel van stabiliteit. We voelen mee met een dragende zuil omdat we zelf een zuilvorm zijn.

Onze lichamelijke gewaarwording is een graadmeter voor hoe we beelden lezen.
Liesbet, educatief medewerker beeld

We voelen als het ware mee hoe het beeld zich overeind moet houden, hoe het zijn onderdelen bij elkaar houdt, tegen de zwaartekracht in. Dit fysieke voelen van beelden kunnen we inzetten bij het onderzoeken en creëren van spanning.

  • Raap lukraak een aantal voorwerpen uit het atelier bijeen: een stuk karton, een halve bol, een stuk buis. Vorm hiermee een stabiele constructie in de hoogte. Zoek naar rust en statisch evenwicht.
  • Deconstrueer nu wat je net opbouwde. Verken hoe je met de voorwerpen waarmee je net nog een stabiele constructie maakte, nu een labiliteit kan veroorzaken: iets dreigt te vallen, te verschuiven in elkaar te storten. Wees niet bang om het onmogelijke te proberen. Misschien moet je een paar keer herbeginnen om het punt van balans te vinden.
  • We kijken. Wat ervaren we bij de aanblik van elkaars labiele constructies? De beelden zorgen letterlijk voor een lichamelijke onrust. Je hebt de neiging om dingen in evenwicht te zetten, in te grijpen in het beeld om de balans te reguleren.
Het wordt spannend als er rustverstoorders in het spel komen die ons een fysieke sensatie van ongemak geven.
Liesbet, educatief medewerker beeld

De eerste stabiele constructies laten zich niet verstoren in hun rust. Ze verkeren in statisch evenwicht. Vormen geven de indruk van een krachtenspel waarover we in lichamelijke termen kunnen praten: ondersteunen, dragen, inklemmen …

Het wordt spannend als er rustverstoorders in het spel komen die ons een fysieke sensatie van ongemak geven. Wanneer we dus het creëren van spanning als uitdaging nemen, zijn we eigenlijk op zoek naar die fysieke gewaarwording van onrust.

Datum bericht wo 21 oktober '26